25. august

PÜHA LOUIS

1214-1270

KOLLEKT
Taevane Majesteet, kes Sa Püha Louis'
maise kuningriigi hea valitsemise eest
taevariigi kirkusse tõstsid,
lase meil tema eestkostel oma ajalikus tegevuses
Sinu igavest Kuningriiki taga nõuda
Kristuse, meie Issanda läbi,
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.

Louis asus troonile 12-aastasena. Esialgu valitses regendina tema ema, Kastiilia Blanche. 1234 abiellus Louis Provence'i Margaretiga, Inglise kuninga Henry III naiseõega, kellega tal oli 11 last. Kuningana soodustas ta teadusi ja kunsti, kehtestas ühtse rahasüsteemi, teostas keskvõimu tugevdavaid reforme. Ta lasi ehitada Sainte Chapelle'i Kiriku, milles säilitati Kristuse okaskrooni. Ta asutas kloostreid, teiste hulgas ka Royamounti ja Vauverti, pööras tähelepanu heategevusele ja asutas haigla 300 vaesele ning pimedale.
Oma testamendis jagas ta nõuandeid pojale praktiliseks valitsemiseks, kuid väljendas ka mõtteid ideaalsest valitsemisest. Ta lävis sageli Aquino Thomasega ja Robert de Sorbon oli tema isiklik sõber.
Ta oli õiglane kohtumõistja ja vapper sõdur.
Pärast rasket haigust 1244 otsustas ta minna palverännakule. Ta suundus Küprosele, kus temaga ühines 200 inglise rüütlit. Nii sai temast VII ristisõja (1248-1254) juht. Ta vallutas Damiette, kuid langes koos sõduritega vangi. Maksnud suure lunaraha ja loobunud Damiettest, suundus ta Akkasse, kuhu jäi ema surmani.
Teist korda külastas Louis Püha Maad 1270. aastal, jäi seal tüüfusesse ja suri Kartaago varemete lähedal Tunises. Paavst Bonifacius VIII kuulutas ta pühakuks 1297. aastal.
Ta on Prantsusmaa monarhia ja sõjaväe patroon; kiviraidurite ja skulptorite kaitsepühak.

Tagasi>