Halastuse Ukse avamine 13. detsembril | 03 dets 15


Pühapäeval 13.12. kell 12.00 toimub Tartu Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kiriku Halastuse Ukse avamine. 


NB! toimub ainult üks missa


Halastuse aasta puhul avatakse 13. detsembril Tallinna Pühade Apostlite Peetruse ja Pauluse Katedraali ja Tartu Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kiriku Halastuse Uksed. Nn. "Püha Uks" on traditsiooniliselt palverändurite sihtpunkt Rooma Peetruse Basiilikas kui Rooma Paavst kuulutab välja Juubeliaastat. Halastuse aasta puhul see traditsioon laiendatakse ka kõikidele piiskopkondadele, vastavalt sellele mida iga kohalik piiskop määrab. Seda tehti juba 2000. aasta Juubeliaastal. Püha Ukse ületamine sümboliseerib meeleparandust ja uue elu algust. 

 

 

Eestis avatakse Halastuse Uks (Püha Uksed on paavstlike basiilikate juures nimetatud uksed) Tallinna Peeter-Pauli Katedraalis ja Tartu Neitsi Maarja Pärispatuta kirikus 13. detsembril nagu igal pool maailmas välja arvatud Peetruse basiilika, vastavalt rituaalidele mida Püha Tool on meile saatnud.

 

Halastuse  Ukse läbimisel teatud tingimustel on võimalik saada indulgents.


Indulgentsi on võimalik saada kui:
• ületatakse Püha Uks (Eestis vastav piiskopi poolt nimetatud Halastuse Uks) armuseisundis;
• Meeleparandussakramendi ja Armulaua vastuvõtmine;
• Usutunnistuse lugemine;
• Palved Püha Isa intentsioonide eest;
• Meie Isa palve


Indulgents on juba andekssaadud pattudega kaasneva ajaliku karistuse kustutus Jumala ees. Õigesti meelestatud usklik saab määratud eeltingimustel indulgentsi iseendale või lahkunule, mille Kirik kui lunastusarmu vahendaja jagab Kristuse ja pühade isikute teenete varamust.